Pe 13 noiembrie 2011, cu binecuvântarea Părintelui Mitropolit Iosif Pop s-a savârşit prima Sfântă Liturghie în parohia noastră.

BISERICA ORTODOXĂ ROMÂNĂ

PAROHIA ORTODOXĂ A SFÂNTULUI  IOAN BOTEZĂTORUL ȘI A SFÂNTULUI MUCENIC ALBAN, LUTON, UK

Programul slujbelor

ANUNT IMPORTANT!

Cu ajutorul lui Dumnezeu, am reinceput slujbele de duminica in biserica (pentru moment in alta locatie). Totusi, in conditiile actuale de pandemie, si pentru a respecta regulile in vigoare, participarea credinciosilor la slujba se face prin inscriere online.

Numarul credinciosilor care pot participa in acelasi timp la slujba, in biserica, este limitat pentru a respecta regulile de distantare sociala.

Credinciosii care vor sa participe la slujba duminica viitoare (si apoi in duminicile urmatoare) vor trebui sa se inregistreze accesand link-ul de mai jos.

Locurile se ocupa dupa regula primul venit-primul servit.

Folosirea sistemului de inregistare pentru slujba de duminica este indispensabil in conditiile actuale. De asemenea, permite participarea prin rotatie a credinciosilor, de la o duminica la alta.

Vom continua sa transmitem slujbele pe canalul de youtube – un email este trimis la momentul inceperii slujbei duminica dimineata la ora 7:00. Cei care doresc sa primeasca informatii, sunt rugati sa trimita adresa de email parintelui Ioan – This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Slujba poate fi urmarita doar la ora la care se desfasoara.

In fiecare duminica Sfanta Liturghie incepe la ora 7:00, iar intre orele 10:00 - 13:00  avem popasuri de rugaciune si momente in care se pot impartasi copiii si cei care au binecuvantare pentru impartasanie.

Sfanta Liturghie incepe la ora 7:00 – la aceasta slujba vor participa doar adultii si doar cate o persoana din familie. Am rugamintea ca persoanele care au fost la ultima Liturghie sa nu faca programare pentru slujba din duminica ce urmeaza  - astfel vor permite si altora sa participe la slujba.
Pentru clipepe de rugaciune intre orele 10:00 si 13:00 se face rezervare la un alt link de mai jos si poate veni oricine pentru Rugaciuni si Sfanta Impartasanie.
1 rezervare per adult - copiii nu au nevoie de rezervare in plus.

Dupa Sfanta Liturghie de la ora 7:00 pot veni persoane / familii la ora programata: vom citi diferite rugaciuni si se vor impartasi copiii si adultii care au binecuvantarea pentru impartasanie.

Pentru Sfanta Liturghie se poate intra in biserica doar intre orele 6:30 si 7:15.
Pentru momentele de rugaciune intre 10:00 si 13:00 se poate ajunge doar cu 5 minute inainte de ora programata.
Parcare este in curtea bisericii.

Pomelnicele se scriu doar acasa si vor putea fi lasate dimpreuna cu ofranda pentru biserica intr-o cutie la intrare.

Adresa bisericii este: St Thomas the Apostle, Manor Rd, Caddington, Luton LU1 4HH.

Inscrierea pentru participarea la slujba va fi disponibila joia de la ora 20:00

Linkuri pentru rezervare:
Sfanta Liturghie de la 7:00 - https://go.oncehub.com/SfantaLiturghie

Rugaciuni si Sfanta Impartasanie intre 10:00 si 13:00 -   https://go.oncehub.com/RugaciunisiSfantaImpartasanie - va rog sa rezervati in ordine cronologica incepand cu ora 10:00. Alegem o ora mai tarzie doar daca nu sunt locuri mai devreme.

Va rog sa rezervati responsabil (ne gandim si la altii), este important sa ajungeti la timp - daca cineva nu poate ajunge, are datoria sa anuleze (Cancel) rezervarea din emailul primit pentru a oferi locul altcuiva.

Persoanele care doresc sa se spovedeasca, pot face programare accesand urmatorul link: http://bit.ly/Spovedanie-ore-disponibile

Tuturor sanatate si pace in viata!

Parintele Ioan

Va recomand sa urmăriți pagina de Facebook pentru noutăți.

De asemenea, imi puteți trimite o adresa de email pentru a va ține la curent cu ceea ce se întâmpla in comunitatea noastră.

Www.Facebook.Com/parohialuton/

"Fereste-te de rau si fa bine, cauta pacea si o urmeaza pe ea!" (Psalmul 32, 13