Botezul – Mirungerea – Euharistia Porțile intrării în Împărăția lui Dumnezeu

Mic îndrumar catehetic | Pagina 1

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | Quiz

Care este scopul vieții?

  • „Așa cum îți așterni, așa vei dormi”. Tot ceea ce facem pe lumea aceasta are implicații pentru veșnicie.
  • Așa cum ieșirea din pântecele mamei înseamnă o naștere pentru lumea aceasta, părăsirea lumii de acum înseamnă o naștere pentru lumea de apoi, unde ne vom reuni inevitabil cu Dumnezeu, în Împărăția Sa veșnică – diferă doar starea noastră în raport cu El (bună sau rea).
  • Sfintele Taine ale Bisericii și, mai cu seamă, celei trei «Taine începătoare/inițiatice» (Botezul – Mirungerea – Euharistia), ne pregătesc pentru această Împărăție și ne-o împărtășesc încă de pe acum.
  • Scopul vieții noastre este, așadar, unirea cu Dumnezeu, Izvorul a tot binele, Dragostea, Dătătorul-de-viață. Unirea se săvârșește din voința noastră și cu ajutorul Duhului Sfânt, prin lucrarea harului dumnezeiesc (care pune în legătură Dumnezeiescul și omenescul).