Botezul – Mirungerea – Euharistia Porțile intrării în Împărăția lui Dumnezeu

Mic îndrumar catehetic | Pagina 2

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | Quiz

Botezul. Ce este?

  • Botezul înseamnă participare la moartea și învierea lui Hristos, Dumnezeu-Omul: murim în mod simbolic și tainic/mistic, prin afundarea (imersarea completă în apă) de trei ori, în numele Sfintei Treimi, și înviem prin ieșirea de trei ori din apa cristelniței. Dispare omul vechi, bolnav duhovnicește, și apare omul nou, tămăduit întru Hristos.

Efectele Botezului:

  • se șterg urmările păcatului strămoșesc (al lui Adam și al Evei) – moartea sufletească, despărțirea de Dumnezeu, întunecarea lăuntrică a omului etc. – și (în cazul persoanelor mature) toate păcatele săvârșite până atunci;
  • devenim mădulare/membre ale Trupului tainic al lui Hristos, Biserica, prin care, de-a lungul întregii noastre vieți, putem primi harul sfințitor, ce ne unește cu Dumnezeu.