Pe cine trecem în Pomelnic ?

„Pomeneşte-mă, Doamne, când vei veni întru Împărăţia Ta“ (Luca23:42).

Mergând Duminica la Sfânta Biserică, dar și în alte zile, bucuria şi mulţumirea noastră sufletească parcă nu este deplină dacă nu ducem (după posibilităţi), o mică jertfă din darurile primite. Astfel, scriem un pomelnic, aprindem lumânări, putem aduce ulei pentru candele sau îl putem întreba pe părintele de ce ar fi nevoie la biserică.

Pomelnicul este o listă cu numele persoanelor, în viaţă sau decedate, pe care le pomeneşte preotul în slujbe sau în rugăciuni.

Termenul de pomelnic vine de la „a pomeni“ – aducere aminte. Deci a pomeni – în ritualul creştin – înseamnă a rosti numele cuiva în cadrul unei slujbe pentru a chema harul și ajutorul  lui Dumnezeu.

Este nevoie să ştim cum se face un pomelnic, adică cum şi ce trebuie scris.

În primul rând să avem grijă să scriem pe cei vii în partea stângă, iar pe cei morţi în partea dreaptă.

RUBRICA CELOR VII

Este aflată în partea stângă a pomelnicului și trebuie să înceapă prin pomenirea celor care păstoresc cu ajutorul lui Dumnezeu Sfânta Biserică Ortodoxă (de exemplu: Iosif mitropolitul), apoi trebuie să scriem numele preotului care ne-a botezat, numele celui care ne-a cununat (dacă preotul care ne-a botezat sau ne-a cununat nu mai trăieşte, trecem numele în partea dreaptă, la cei morţi), şi să nu uităm niciodată să trecem numele preotului duhovnic (de exemplu: Vasile preotul).

Continuăm cu numele părinţilor, naşilor, copiilor, prietenilor, şi la sfârşit trecem şi numele nostru (căci aşa spunea un părinte duhovnic: „Roagă-te tu pentru toţi, că de tine are Dumnezeu grijă!“).

RUBRICA CELOR MORŢI

Trebuie să fie neapărat în partea dreaptă a pomelnicului. O completăm la fel: începem cu cei adormiţi din clerul bisericesc ( spre exemplu: Teoctist Patriarhul, Cleopa arhimandritul…)

Apoi cu părinții noștri trupești sau copiii, alte rude, prieteni și alți oameni dragi nouă. Scriem pentru fiecare doar numele lor de botez. La final putem adăuga „Cu tot neamul lor cel adormit.

„Căutaţi mai întâi Împărăţia lui Dumnezeu şi dreptatea Lui şi toate acestea se vor adăuga vouă“

(Matei16:33).