Un deceniu de misiune ortodoxă la Luton

„Ani de răbdare pentru Biserică, încununați de bucurie”.

În Duminica a treizecea după Rusalii, pe 28 noiembrie 2021, parohia comunității românești din Luton s-a învrednicit să-l aibă în rândul său pe întâi-stătătorul Mitropoliei Europei Occidentale și Meridionale, Înaltpreasfințitul Părinte Iosif, aflat în vizită pastorală în Regatul Unit al Marii Britaniei și Irlandei de Nord. Luna noiembrie a reprezentat pentru „turma mică” (Lc 12, 32) păstorită „cu timp și fără timp” (2 Tim 4, 2) de inimosul Părinte paroh Ioan Nazarcu o perioadă de prăznuire duhovnicească, marcată la 13 noiembrie de aniversarea împlinirii a zece ani de la întemeierea parohiei, iar acum de vizita arhipăstorului. Toți acești ani au fost un răstimp „de răbdare pentru biserică”, a subliniat Înaltpreasfințitul Iosif, căci abia anul acesta s-a reușit obținerea unui lăcaș de cult propriu. „Însă nu trebuie uitat”, a continuat Părintele Mitropolit, „că atunci când ai preot, ai Biserică – chiar dacă biserica de zid n-o ai. Biserica nu o constituie pietrele, cărămizile de lut, ci pietrele cele vii care suntem noi, care sunteți dumneavoastră”.

Tâlcuind pericopa evanghelică din această Duminică, a dregătorului bogat, Înaltpreasfințitul Părinte a atras atenția asupra faptului că, atunci când îndeamnă la lepădarea de sine, „Hristos vorbește și de El însuși, pentru că a intrat ca prin «urechile acului» în pântecele Fecioarei Maria și a venit în lumea aceasta ca prin «urechile acului». Această lepădare de bogății, această deșertare de sine pe care o cere Mântuitorul de la noi a făcut-o El mai întâi”. Îndemnul Mântuitorului este cât se poate de actual, a subliniat Părintele Mitropolit, deoarece și noi „facem depozite din ce în ce mai mari, pentru că ne este teamă de moarte. Și prin aceste acumulări ni se pare că trăim, că am conta pentru lumea asta – și, de fapt, este o minciună”. Omul contemporan, a arătat mai departe Înaltpreasfinția Sa, este tot mai preocupat de sine, afundându-se în egoism și în lumea virtuală, în dauna comuniunii cu aproapele său: „Stăm cu ochii în telefon și nu-l mai vedem pe celălalt. Și primele victime vor fi copiii noștri. Măcar când suntem acasă, cu ai noștri, să ne uităm în ochii copilului, ai soției. Iubiți părinți, a renunța la noi, a jertfi ce avem, înseamnă a-i învăța pe copii să trăiască! Nu ne facem numai nouă un bine, le facem și lor un bine”. Scopul final al tuturor acestor renunțări, mai mici sau mai mari, la cele părute ale noastre, a încheiat Părintele Mitropolit, este unul singur: „Să ne pregătim să-L înțelegem mai bine pe Domnul și să întărim comuniunea dintre noi”.

La momentul îndătinat de la Dumnezeiasca Liturghie, Înaltpreasfințitul Părinte Iosif l-a hirotonit diacon pe tânărul Radu Amariei, ostenitor de mulți ani întru cele ale parohiei din Luton, spre propășirea Bisericii și credinței ortodoxe din aceste ținuturi cu o veche istorie creștină. În cadrul aceleiași slujbe a fost hirotesit duhovnic, pe seama a două misiuni britanice, Părintele Cosmin Mureșan. La eveniment a luat parte, în calitate de împreună-slujitor, și Arhidiaconul Paul Loghin, iar la agapa frățească de la sfârșit s-au alăturat doi preoți și un diacon din protopopiatul Londrei. Cu acest prilej, Părintele Mitropolit a primit mai multe daruri cu simbolism duhovnicesc din partea comunității și a urmărit un mic concert de colinde și poezii susținut de copiii din parohie.

La final, Părintele paroh Ioan Nazarcu a mulțumit, cu bucurie și recunoștință, chiriarhului și tuturor celor de față, subliniind: „Încercăm și noi să urmăm Înaltpreasfințitului Iosif, care slujește «cu timp și fără timp», și să-i chemăm pe oameni la Hristos, în condițiile în care oamenii caută în stânga și-n dreapta. Noi, creștinii ortodocși, avem datoria să-L împărtășim pe Hristos unei lumi care se îndepărtează tot mai mult de El, afundându-se în atâta durere și frământare. Iar singura ieşire, așa cum ne învaţă Cuviosul Sofronie de la Essex, «este de a afla în noi înţelepciunea, hotărârea de a nu trăi după ideile acestei lumi, ci de a urma lui Hristos. Să-L urmăm nu din afară, ci lăuntric. Şi să ne amintim că pe Golgotha şi în Ghethsimani El a stat împotriva tuturor. Singur»”.

Aflat în vecinătatea Londrei, oraşul Luton este recunoscut pe plan local pentru „diversitatea religioasă”: se găsesc aici nu mai puţin de cincisprezece moschei, o sută cincizeci de denominaţii creştine diferite, două temple hinduse şi o sinagogă. Până în 2011, singurul loc din acest Babel contemporan în care dreptslăvitorii creştini puteau fi părtași lucrării sfinţitoare a Bisericii era o veche parohie de limbă greacă. În acel an, din râvna Înaltpreasfinţitului Părinte Iosif, s-a întemeiat parohia ortodoxă ce-i are ca ocrotitori pe Sfinţii Ioan Botezătorul şi Alban, Întâi-mucenic al Britaniei – comunitate care încearcă să trăiască și să propovăduiască Ortodoxia la măsura sobornicităţii Bisericii lui Hristos, mai presus de hotărniciile omenești.

Radu Hagiu