Concert de colinde – “The Night of the Holy Birth”

Sambata, 6 Decembrie si Duminica, 7 Decembrie, Romanian Folklore Fest  va inaugura seria evenimentelor ce se vor derula sub titlul generic “Romanian Folklore Fest”, prin care ne dorim promovarea identitatii culturale romanesti pe teritoriul Marii Britanii si a dezvoltarii foclorului romanesc, aducand in fata publicului romanesc, dar si britanic, materiale, artisti si cunostinte autentice a culturii folclorice romanesti.

Ceea ce carcterizeaza, printre altele, folclorul romanesc este bogatia obiceiurilor traditionale de iarna cat si a colindelor, ce prin fumoasele compozitii si versuri, ne aduc aminte de Nasterea cea Sfanta de la Betleem. Importanta colindului romanesc are la baza traditia si credinta poporului nostru, prin care batranii satului romanesc de altadata isi exprimau bucuria si repectul fata de sarbatoarea Craciunului.

Prima manifestare din aceasta serie, este marcata de cele doua spectacole de colinde romanesti, sustinute de catre tinerii interpretii de folclor, Maria Filimon, Denisa Balu, Oana Carmen Bozga, Catalin Hasa si Ionut Robert Pumnea. Acestia vor fi acompaniati de catre instumentisti  colaboratori a Ansamblului Cerbul Carpatin Brasov. Artistii vor aduce in fata publicului prezent, colinde autentice, arhaice, culese din satele romanesti si prezentate intr-o forma unica si proprie.

Totodata, evenimentele vor gazduii recitalul elevilor scolii romanesti de weekend, Alexz Educational Centre si vernisajul de Icoane Bizantine a Grupului Iconografic ‘Sf Maria’ Londra, a carui coordinator este dna Prof Aurelia Chiriac Carabinieru.

Dna Prof A. C. Carabinieru este un iconar adevarat si pe urma o artista vizuala, care prin modul propriu de interpretare a Icoanei Bizantine, a reusit sa inaugureze vernisaje prin mai multe orase importante ale Romaniei cat si a Marii Britanii printre care amintim, Iasi, Cluj-Napoca, Bucuresti, Oxford, Londra, etc.

La aceasta prima editie editie, echipa Romanian Folklore Fest prezinta si inmanarea a doua premii onorifice pentru conservarea si promovarea folclorului. Cele doua premii vor purta numele Marioara Murarescu, un ambassador a  Folclorului Romanesc si a marelui maestru Ioan Corneliu Vasiliu, unul dintre cei mai mari coregrafi a dansului popular si  sportiv din Romania.

Romanian Folklore Fest’ doreste si promovarea tinerilor talente nu doar a folclorului romanesc, asadar aceasta prima editie se va finaliza cu inmanarea unei burse a unui elev a Universitatii de Muzica din Brasov, condusa  de catre Dna Decan Prof. Univ. Dr. Stela Dragulin.