Botezul – Mirungerea – Euharistia Porțile intrării în Împărăția lui Dumnezeu

Mic îndrumar catehetic | Pagina 5

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | Quiz

Botezul. Cum să se pregătească nașii?

  • În primul rând, nașul/nașa trebuie să fie creștini ortodocși (botezați, mirunși, împărtășiți în Biserica Ortodoxă), pentru că este necesar să mărturisească aceeași credință cu cel ce se va boteza.
  • În Biserica Ortodoxă Română, nașii trebuie să fie cununați bisericește (nu în parteneriate civile sau divorțați), pentru a fi pildă, prin viața lor de familie, celui ce se va boteza.
  • Fiind vorba de un eveniment deosebit și unic (Botezul săvârșit canonic nu se repetă!), nașii – dar și părinții – trebuie să se pregătească prin spovedanie (și, dacă primesc dezlegare, prin împărtășanie) și prin catehizare, pentru a se înnoi lăuntric și a participa cu înțelegere la această mare Taină.