Botezul – Mirungerea – Euharistia Porțile intrării în Împărăția lui Dumnezeu

Mic îndrumar catehetic | Pagina 10

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | Quiz

Mirungerea. Simbolistică (Sf. Chiril al Ierusalimului)

  • Sfântul Mir (după chemarea Duhului Sfânt) este un dar al lui Hristos și al Sfântului Duh și lucrează prin prezența Dumnezeirii Lui. În chip simbolic se ung fruntea și celelalte organe ale simțurilor. Trupul se unge cu mir văzut, dar se sfințește sufletul prin Sfântul și de-viață-făcătorul Duh.
  • Am fost unși pe frunte pentru a ne dezlipi de rușinea călcării poruncilor primilor oameni, apoi la urechi pentru a asculta tainele dumnezeiești, apoi la nări pentru a simți buna mireasmă a lui Hristos, după aceea pe piept ca să stăm împotriva uneltirilor diavolului, îmbrăcând platoșa dreptății. Sfântul Mir este văzut ca fiind armura Sfântului Duh, care ne apără de puterile rele. După aceea ne putem numi creștini. Înainte de a fi învredniciți de acest har, eram încă pe cale de a ajunge creștini.