Botezul – Mirungerea – Euharistia Porțile intrării în Împărăția lui Dumnezeu

Mic îndrumar catehetic | Pagina 14

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | Quiz

Tainele începătoare / inițiatice. Concluzii

  • Taina intrării în Împărăția lui Dumnezeu a unui prunc este un eveniment unic și deosebit de important, atât pentru familia restrânsă a acestuia (părinții, nașii, rudele), cât și pentru noua sa familie extinsă (comunitatea bisericii unde se săvârșește Taina și întreaga Biserică Ortodoxă).
  • Este foarte importantă pregătirea: atât material (prin asigurarea tuturor celor necesare săvârșirii Tainei), cât și mai ales duhovnicește (prin spovedania-împărtășania părinților și nașilor – unirea acestora cu Hristos –, și prin catehizare – înțelegerea marelui eveniment).
  • Botezul reprezintă un început de cale. Unicitatea sa nu înseamnă singularitate: atât pruncul, cât și părinții și nașii trebuie să continue pe această cale, trăind îmbisericit – prin participarea regulată la Dumnezeiasca Liturghie și prin păzirea principiilor creștine de viață.